10. 03. 2021 10:39 | BRATISLAVA/rd

Rusko a Čína sa dohodli na odvážnom vesmírnom projekte

Krajiny v posledných rokoch prehlbujú svoje vzťahy, a to najmä od momentu, kedy ruská anexia Krymu poškodila vzťahy so Západom.

Mesiac
Mesiac Foto: Lukáš Duran

Rusko a Čína plánujú spoločne vytvoriť vedeckú stanicu na Mesiaci. Oznámili to ruské médiá s odvolaním na memorandum, ktoré podpísali šéf ruskej vesmírnej korporácie Roskosmos Dmitrij Rogozin a jeho čínsky kolega Čang Kche-ťien.

Medzinárodná vedecká stanica môže vzniknúť na povrchu Mesiaca alebo na obežnej dráhe okolo neho. Rogozin už skôr označil Čínu za hlavného partnera Ruska pri výskume Mesiaca. Píše BBC.

Memorandum počíta s tým, že Rusko a Čína spoločne vypracujú „cestovnú mapu" k vytvoreniu mesačnej stanice a tiež tesne budú spolupracovať pri plánovaní, projektovaní, rozpracovaní, uskutočnení a využití tohto projektu.

Roskosmos tiež podľa Reuters uistil, že obe krajiny budú podporovať medzinárodnú spoluprácu na tomto projekte a ponúknu rovnoprávny prístup akémukoľvek štátu, ktorý sa zapojí. Dokument však nespresňuje žiadny harmonogram krokov ani čiastky investované do projektu.

Reuters poznamenal, že Rusko a Čína v posledných rokoch prehlbujú svoje vzťahy, a to najmä od roku 2014, kedy ruská anexia ukrajinského Krymu poškodila vzťahy so Západom.