11. 03. 2021 13:52 | LONDÝN/rd

Z vírusu HIV sa vyliečil druhý človek na svete. Zabrali desať rokov staré postupy

Štyridsaťročný muž nemá v tele už žiadne stopy po víruse.

Adam Castillejo.
Adam Castillejo. Foto: Reprofoto: YouTube/Thomas Magill

V roku 2011 sa na svet dostali správy o tom, že z HIV sa vyliečil prvý pacient. Bol ním Timothy Ray Brown, ktorého vyliečili vďaka transplantácii kmeňových buniek z kostnej drene. Píše BBC.

Ako informujú lekári, tento rok zákernú životohrozujúcu chorobu porazil ďalší pacient. Štyridsaťročný Adam Castillejo nemá v tele (krv, spermie, tkanivá) už žiadne stopy po víruse, dokonca ani tridsať mesiacov po poslednej, antiretrovírusovej liečbe.

S týmto konštatovaním prišla štúdia v časopise The Lancet. Vedci sa domnievajú, že prielomom v jeho zotavení bola liečba vďaka kmeňovým bunkám od ľudí, ktorí sú voči vírusu imúnni.

Až 99 percent jeho imunitných buniek nahradili novými bunkami od darcov, ktoré odolávajú infekcii a dokážu ju doživotne zastaviť.

Podľa vedcov sa Londýnčan Castillejo z HIV už úplne vyliečil. Toto prelomové zistenie predstavuje novú možnosť liečby HIV pomocou transplantácie kmeňových buniek. Vďaka tomu, že liečbu po desiatich rokoch zopakovali, ju bude možné využívať častejšie.

„Tento spôsob liečby HIV je takmer presný. Naše zistenie ukazuje, že spôsob transplantácie kmeňových buniek, ktorý sa prvýkrát uskutočnil před deviatimi rokmi, možno replikovať," povedal vedúci štúdie, profesor z univerzity v Cambridge Ravindra Gupta.

Hoci ide o významný krok, podľa neho je tento spôsob liečby vysokorizikový a zrejme sa bude aplikovať len na pacientoch, ktorí okrem HIV zápasia aj s rakovinou.

„Používa sa len ako posledná možnosť pre pacientov s HIV, ktorí majú aj život ohrozujúce hematologické malignity. Nejde teda o liečbu, ktorá by sa široko ponúkala pacientom s HIV," uzavrel Gupta.

Hematologické malignity sú nádorové ochorenia krvi a krvotvorných orgánov. Medzi hematologické malignity patria leukémie, lymfómy, myelodysplastické syndrómy, mnohohopočetný myelóm, polycytémia vera, esenciálna trombocytémia a myelofibróza.