18. 03. 2021 17:00 | WASHINGTON/kc

VIDEO: Perseverance na Marse zachytila „púštneho diabla“ a nahrala zvuky vlastného pohybu

Púštni diabli môžu byť pre sondu potenciálne nebezpeční, no v minulosti sa ukázalo, že môžu byť aj prínosom.

Rover Perseverance zachytil na kameru púštneho diabla.
Rover Perseverance zachytil na kameru púštneho diabla. Foto: NASA

Americký Národní úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zverejnil nahrávku zvuku, ktorý pri jazde po povrchu Marsu vydáva robotické vozidlo Perseverance. Viac než 16-minútový záznam zachytáva škrípanie a buchot , ktoré toto mobilné laboratórium vydáva. Nahrávku na svojom webe zverejnila Laboratórium tryskového pohonu (JPL) NASA v Pasadene, odkiaľ misiu Perseverance riadia.

„Keby som takéto zvuky počul počas šoférovania môjho auta, zastavil by som a zavolal odťahovku. Ale keď zvážite, že, čo počujete a kde to bolo nahraté, dáva to perfektný zmysel," komentoval záznam Dave Gruel z JPL.

 

Sonda zachytila piesočný vír

Misia má za úlohu predovšetkým hľadať potenciálne stopy života, ktorý mohol na Marse existovať v minulosti. Bude monitorovať aj klímu a geológiu planéty a zhromažďovať vzorky hornín a prachu, ktoré by neskôr mali byť prepravené na Zem. Táto misia je súčasťou programu, ktorý zahŕňa aj misie na Mesiac s cieľom pripraviť sa na možný prieskum červenej planéty ľudskými posádkami.

Sonda zatiaľ život nenašla, no počas uplynulých dní sa jej podarilo zachytiť iný pozoruhodný jav. Perseverance sa totiž podarilo zachytiť „púštneho diabla" (piesočný vír pripomínajúci malé tornádo). Na Marse vzniká, rovnako ako na Zemi, teda cirkuláciou vzduchu na teplom či suchom povrchu a studeného vzduchu z oblačnosti. Tieto víry už zaznamenali aj poćas predoślých misií, no nikdy tak krátko po pristátí.

Púštni diabli môžu byť pre sondu potenciálne nebezpeční, no v minulosti sa ukázalo, že môžu byť aj prínosom. To bol prípad sondy Insight, ktorej takýto vír očistil solárne panely a predĺžil jej tak životnosť.


Zdroj: YouTube/ VideosFromSpace