30. 03. 2021 12:50 | NEW YORK/kc

Do roku 2045 bude väčšina ľudí neplodných. Bez umelého počatia by sme vymreli, varuje vedkyňa

Počas uplynulých 40 rokov sa u mužov v západnom svete znížil počet spermií približne o polovicu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/Kateryna Kon

Americká vedkyňa varuje ľudstvo pred stratou plodnosti. Už v roku 2045 by sa mohlo stať, že väčšina mužov v bohatých krajinách nebude mať žiadne spermie. Môžu za to určité skupiny chemických látok, tvrdí odborníčka na plodnosť Shanna Swanová z univerzity Mount Sinai v New Yorku.

„Je to vážne. Pokiaľ by znižovanie počtu spermií pokračovalo rovnakým tempom, už v roku 2045 by mal priemerný muž 0 spermií," tvrdí Swannová, podľa ktorej nič nenasvedčuje tomu, že by sa mal tento trend spomaliť a to znamená, že väčšina párov bude musieť na počatie dieťaťa podstúpiť umelé oplodnenie. Za čoraz horšiu neplodnosť môžu najmä chemikálie, ktoré narušujú hormóny v ľudskom organizme.

Faktom je, že počas uplynulých 40 rokov sa u mužov v západnom svete znížil počet spermií približne o polovicu. Swanová sa obáva, že si väčšina ľudí hĺbku tohto problému neuvedomuje a reprodukčnú krízu pripisujú skôr životnému štýlu alebo odkladaniu rodičovstva, pritom hlavným zdrojom komplikácií sú chemické látky.

Swanová zistila, že umelé oplodnenie už teraz vyhľadávajú skôr mladšie ženy. Majú totiž viac problémov s plodnosťou, ako tie skoršie narodené.

Ktoré chemikálie za to môžu?

V rozhovore pre BBC vedkyňa vymenovala aj konkrétne látky, ktoré majú na plodnosť najhorší dopad. Ide najmä o tie chemikálie, ktoré nejakým spôsobom zasahujú do funkcie hormónov - teda estrogénu a testosterónu.

„Môžu ľudské telo presvedčiť, že ich má dostatok a nie je tak potrebné ich produkovať viac, množstvo hormónov v tele tak klesá," vysvetlila vedkyňa. Hlavný zdrojom obáv by mali byť ftaláty, chemické látky, ktoré sa používajú na zmäkčenie umelej hmoty, čim ju robia pružnejšou. Vie sa o nich, že znižujú hladinu testosterónu, čo obmedzuje tvorbu spermií a majú tak negatívny dopad na mužskú plodnosť. Už menej sa vie, že spôsobujú aj zníženie ženského libida a príchod predčasnej puberty, potratov a predčasných pôrodov.

Ďalšou látkou, ktorá znižuje plodnosť, je bisfenol A. Ten sa rovnako ako ftaláty pridáva do umelej hmoty, no s opačným zámerom - aby bola pevnejšia. Táto chemikália má v organizme podobný dopad ako estrogén, takže primárne znižuje ženské reprodukčné schopnosti. Vedci však zistili, že pôsobí aj na mužské libido a môže vyvolať poruchy erekcie.

Ďalšie skupiny látok, ktoré významne prispievajú k znižovaniu plodnosti, sú podľa Swanovej bromované spomaľovače horenia a niektoré typy pesticídov a herbicídov. Typickým príkladom je atrazín,látka, ktorá je v Európskej únii zakázaná od roku 2005, ale napríklad v USA sa stále vo veľkom používa.

Väčšina Swanovej varovaní a záverov sa týka predovšetkým bohatých západných štátov, no predpokladá, že rovnaké problémy postihnú aj rýchlo sa rozvíjajúce ekonomiky v Ázii a Južnej Amerike. Jediným riešením je podľa nej lepšie testovanie a prísnejšie pravidlá.

Komentáre ( 0)