01. 04. 2021 19:49 | TEPLIČKA NAD VÁHOM/TV Markíza

Pamiatka Žofie Bosniakovej stále žije. Miestni ju považujú za sväticu, nebude však blahorečená

Jej mumifikované pozostatky zapálil pred 12 rokmi chorý muž.

Rakva, v ktorej od roku 1729 leží neporušené telo Žofie Bosniakovej (22. septembra 2008).
Rakva, v ktorej od roku 1729 leží neporušené telo Žofie Bosniakovej (22. septembra 2008). Foto: TASR

Málokto veril, že to nebol iba nepatričný prvoaprílový žart. Dnes je to presne 12 rokov, čo duševne chorý muž zapálil mumifikované pozostatky Žofie Bosniakovej. Ľudová úcta k svätici však po tomto skutku u miestnych paradoxne ešte vzrástla.

Prvý apríl 2009 sa nedá nazvať inak ako bizarný. Nad správou o tom, že niekto podpálil telesné pozostatky Žofie Bosniakovej, mnohí len krútili hlavami.

Psychicky chorý muž sa vtedy zapísal do knihy návštev, odomkol si kaplnku, vytrhol rakvu s múmiou Žofie Bosniakovej, vytiahol ju na dvor, polial riedidlom a zapálil. Policajti ho našli sedieť pod stromom vo farskej záhrade.

Zhorené pozostatky Žofie Bosniakovej na snímke z 1. apríla 2009.
Zhorené pozostatky Žofie Bosniakovej na snímke z 1. apríla 2009. Foto: TASR
 

„Smial sa, a keď som sa ho spýtala, ‚Čo si to urobil?‘, odpovedal ‚tak ma zabite, zabite ma‘,“ povedala vtedy obyvateľka Tepličky nad Váhom Justína Kozánková, ktorá bola na mieste prvá. Dnes má 82 rokov a Žofia Bosniaková je pre ňu stále srdcovou záležitosťou. „Máme aj skupinu žien, ktoré sa denne modlia za jej blahorečenie, lebo si to naozaj zaslúži,“ povedala nám.

Blahorečenie navrhol koncom 90. rokov ešte Ján Chryzostom kardinál Korec, no Vatikánu chýbajú dôkazy. „Ten rozdiel od jej smrti od roku 1644 až po 20. storočie je taký veľký, že reálne nie je šanca, aby sa tento proces aj dokončil, a preto ho ani oficiálne nezažali,“ vysvetlil hovorca Žilinskej diecézy Zdeno Pupík.

Aj cirkevný proces totiž potrebuje jasné argumenty. Zachovali sa však len ľudové povesti. Napr. vraj v zime kráčala snehom a ostávali po nej kríže.

Pani Kozánková nás upozornila na fotografiu spred dvanástich rokov, ktorú vyhotovili po tom, ako odniesli obhorenú rakvu. „Zbadali sme kríž, čepček v tom pravom uhle, a keď sa lepšie pozriete, tak vidíte aj jej oči,“ opísala.

Justína Kozánková, ktorá ako prvá bola na mieste, kde zapálili rakvu Žofie Bosniakovej.
Justína Kozánková, ktorá ako prvá bola na mieste, kde zapálili rakvu Žofie Bosniakovej. Foto: TV Markíza
 

Riaditeľ Považského múzea v Žiline Michal Jurecký hovorí, že Bosniakovú pokladali za sväticu, pretože žila pobožným životom aj službou k blížnym.

To, že jej telo ostalo mumifikované, túto domnienku iba podčiarklo. Časti tela sa napodiv zachovali aj po požiari. Zostali časti kostí, tkanivá z ramien a aj časť mozgu.

Hoci sa Žofia Bosniaková blahorečenia od cirkvi už nedočká, miestni ľudia ju inak ako sväticou už zrejme nenazvú. Niektorí historici hovoria o udalosti spred dvanástich rokov ako o skutočnosti, kedy Žofia Bosniaková konečne po smrti našla svoj pokoj.

Reportáž spracoval Marian Lechan.

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)