06. 04. 2021 16:31 | WASHINGTON/TASR, kc

FOTO: Marťanský vrtuľník prežil prvý test. Perseverance medzitým skúma záhadný kameň

Ingenuity má v najbližších dňoch absolvovať prvý skúšobný let na Marse.

Vrtuľník Ingenuity na povrchu Marsu.
Vrtuľník Ingenuity na povrchu Marsu. Foto: Profimedia.sk

Vrtuľník Ingenuity amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) vydržal prvú noc v nízkych teplotách na povrchu Marsu, informovala NASA v pondelok na svojej oficiálnej webovej stránke.

Večerné teploty v kráteri Jazero môžu klesnúť až na mínus 90 stupňov Celzia. To môže podľa NASA spôsobiť zmrznutie a prasknutie nechránených elektronických súčiastok a poškodiť batérie vrtuľníka, ktoré potrebuje na lietanie. Prežitie prvej noci je preto pre tento 1,8 kilogramu vážiaci stroj "významný míľnik", píše NASA. "Potvrdilo sa, že máme správnu izoláciu, správne ohrievače a dostatok energie v jeho batérii na prežitie studenej noci," povedala MiMi Aungová, projektová manažérka pre Ingenuity Laboratória prúdového pohonu (JPL) NASA.

Ingenuity má v najbližších dňoch absolvovať prvý skúšobný let na Marse. Pôjde o prvý let stroja na inej planéte zostrojeného človekom. Ingenuity bol pripevnený k robotickému vozidlu Perseverance, ktoré na Marse pristálo 18. februára tohto roka.

Misia má za úlohu predovšetkým hľadať potenciálne stopy života, ktorý mohol na Marse existovať v minulosti. Monitoruje aj klímu a geológiu planéty a zhromažďovať vzorky hornín a prachu, ktoré by neskôr mali byť prepravené na Zem. Jediná úloha vrtuľníka Ingenuity je uskutočňovať skúšobné lety.

V okolí sondy objavili zvláštny kameň

Kým sa Ingenuity chystá na prvý let, Perseverance si obzerá svoje okolie, v ktorom vedci objavili pomerne zvláštny kameň s jemným zeleným zafarbením. Ten zaujal výskumný tím NASA natoľko, že sonde nariadili jeho podrobnejšie preskúmanie pomocou lasera. Na fotografii nižšie môžete zbadať rad stôp po laseri, ktorý by mal odhaliť zloženie a prípadne aj pôvod záhadného kameňa, ktorý má v najširšom mieste dĺžku 15 centimetrov.

Po zverejnení fotografie sa okamžite začalo špekulovať o pôvode kameňa. Najčastejšie sa spomínalo, že by mohlo ísť o meteorit alebo riečnu naplaveninu.