12. 04. 2021 06:00 | AUCKLAND/TASR

Vedci varujú pred ďalším masovým vymieraním druhov. Exodus z trópov je už v plnom prúde

Keď sa to isté stalo pred 252 miliónmi rokov, vyhynulo 90 percent všetkých morských druhov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/Leonardo Gonzalez

Najrozmanitejšie ekosystémy v oceáne sa zvyčajne nachádzajú v tropických vodách okolo rovníka. Ale ako teploty stúpajú, vodné organizmy utekajú zo svojich domovov v čoraz väčšom počte.

Vedci z univerzít v Aucklande, Queenslande a Sunshine Coast v rozhovore pre portál The Conversation uviedli, že by sme mohli byť na pokraji hromadného vyhynutia spôsobeného nielen nehostinne horúcou vodou okolo rovníka, ale aj narušením ekosystémov, ktoré spôsobia organizmy unikajúce z tejto oblasti všade, kde sa usadia.

„Keď sa to isté stalo pred 252 miliónmi rokov, vyhynulo 90 percent všetkých morských druhov," napísali vedci.

Štúdia z roku 2012 ukázala, že niečo podobné sa naposledy na Zemi udialo počas globálneho otepľovania pred 125-tisíc rokmi. Vedci na základe výskumu fosílii zistili, že v tomto období došlo k masovému zániku korálových útesov, no tento jav vtedy neviedol k masovému vymieraniu druhov.

Autori štúdie naznačujú, že ich výsledky môžu predznamenávať dopady nášho súčasného globálneho otepľovania a varujú, že v blízkej budúcnosti môže dôjsť k hromadnému vymieraniu, keď sa mnohé druhy živočíchov dostanú do subtropických oblastí, kde môžu bojovať s konkurenciou a adaptáciou.

Vedci varujú, že z pôvodných obyvateľov tropických oblastí, ktorí si budú hľadať nový domov, sa v podstate stanú invázne druhy. S pôvodnými druhmi v subtropických oblastiach budú súperiť o jedlo, priestor a ďalšie zdroje.

Mnoho druhov na to doplatí úplným vyhynutím.To ohrozuje nielen biodiverzitu a ekologické zdravie planéty vo všeobecnosti, ale aj miestne ľudské spoločenstvá, ktoré sú závislé od morských zdrojoch potravy, ktorá pre nich často predstavuje aj dôležitý zdroj príjmov. Vedci preto bijú na poplach, a volajú po okamžitej reakcii. Už včera bolo neskoro.

Komentáre ( 0)