10. 04. 2021 19:49 , článok bol aktualizovaný 12. 04. 2021 10:40 | KOŠICE/TV Markíza

Cestovanie v čase v zápornej dimenzii: Slovák otriasa základmi chápania vesmíru

Jeho výsledky publikuje jeden z najprestížnejších časopisov a vedeckú obec postavil do pozoru.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza

Cestovanie v čase ako skutočnosť alebo nový pohľad na čierne diery či tzv. temnú hmotu. Slovenský vedec otriasa základmi chápania vesmíru. Jeho medzinárodný tím postavil vedeckú obec do pozoru.

Richard a jeho tím roky skúmali tzv. záporné alebo virtuálne dimenzie.

Záporné dimenzie sú pre našu realitu skryté, ale matematicky to sedí. Tým sa nám otvoril priestor na vysvetlenie starodávnych paradoxov," vysvetľuje vedec z Ústavu experimentálnej fyziky SAV Košice Richard Pinčák.

Napríklad cestovanie v čase prináša tzv. paradox starého otca. Ak by sme počas cesty do minulosti povedzme zabili nášho predka, nikdy sa nenarodíme, a teda nikdy by sme sa na takúto cestu ani nemohli vydať. Nový objav však takéto cestovanie v zápornej dimenzii umožňuje.

„Je možné cestovanie v čase, v podstate ako pozorovatelia. Čiže vieme len sledovať udalosti, ale nevieme ich ovplyvniť," tvrdí Pinčák.

Ohromujúce výsledky rýchlosťou blesku teraz publikuje aj jeden z najprestížnejších vedeckých časopisov. Richard a jeho tím tak otvárajú ďalšie dvere.

„Vyzerá to tak, že táto teória spája jedno z vysvetlení vesmíru, teóriu strún a tú najzáhadnejšiu otázku, čo je tmavá hmota. Ten skok, ktorý prinesie táto odpoveď, je skokom k úplne základnému pochopeniu tohto sveta," verí astrofyzik z ústavu experimentálnej fyziky Pavol Bobík.

Výskum upresňuje aj koncept tzv. teórie strún, ktoré majú byť základným stavebným kameňom vesmíru.

Viac sa dozviete v reportáži Jozefa Demetera: