15. 04. 2021 06:00 | BRATISLAVA/kc

Výročie potopenia Titanicu: Prečítajte si zaujímavé fakty o najznámejšom námornom nešťastí

Medzi spozorovaním ľadovca a nárazom ubehlo len 37 sekúnd.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Profimedia.sk

Legendárna loď Titanic stroskotala počas prvej plavby v noci zo 14. na 15. apríla 1912. Luxusný zaoceánsky parník sa potopil približne dve hodiny a 40 minút po tom, čo o 23.40 h narazil do ľadovca.

Pri nešťastí zomrelo 1 500 cestujúcich a členov posádky. Tento vysoký počet obetí zapríčinil nedostatočný počet záchranných člnov, chaotická organizácia záchrannej akcie a iné okolnosti. Dnes uplynulo od najznámejšej lodnej katastrofy presne 109 rokov.

Parník Titanic
Parník Titanic Foto: AP
 


1. RMS Titanic bol najväčšou loďou slúžiacou na prepravu pasažierov. V tom čase patril medzi najväčšie pohybujúce sa objekty na Zemi. Meral 269 metrov. Dnes je najväčšou loďou Symphony of the Seas, ktorá meria 361 metrov.


2. Loď spálila asi 600 ton uhlia denne - ručne ju do pecí hádzalo 176 ľudí. Do mora vyhodili takmer sto ton popola denne.


3. Interiér lode bol inšpirovaný hotelom Ritz v Londýne. Na palube nechýbala ani posilňovňa, bazén, turecké kúpele, chovateľská stanica pre psov, squashový kurt a dokonca vychádzali aj palubné noviny Atlantic Daily Bulletin.


4. Na palube bolo pre cestujúcich pripravených 20-tisíc fliaš piva, 1 500 fliaš vína, 8 000 kusov cigár - všetko len pre cestujúcich prvej triedy.

 


5. Sedem z desiatich palúb bolo vybavených dubovým obložením, bronzovými anjelmi a obrazmi. Ich repliky sa nachádzajú v múzeu Titanic v Bransone v Missouri.


6. Schodisko vo White Swan Hotel v Alnwicku obsahuje kusy zo zábradlia z Grand Staircase z Olympicu, sesterskej lode Titanicu. Prepokladá sa, že na oboch lodiach vyzerali identicky.


7. Na lodi bolo len 16 drevených a štyri skladacie člny s kapacitou 1178 ľudí, čiže len tretinu z množstva pasažierov Titanicu. Normy zo zákona ale splnili.


8. Počas výstavby lode v Belfaste sa zranilo 246 ľudí a dvaja zomreli.


9. Hlavnú kotvu muselo dotiahnuť 20 koní.


10. Na spustenie lode 31. mája 1911 sa prišlo pozrieť 100-tisíc ľudí.

Animácia z roku 2015 ukazuje, že o pár desaťročí z vraku zostane už iba torzo.11. Na nerušený priechod lode do rieky Lagan minuli 22 ton mydla a loja.


12. Potom, ako loď opustila prístav v Southamptone, mala ešte dve zastávky. V Cherbourgu v severnom Francúzsku a v Cobhu v Írsku.


13. Z 885 členov posádky na palube bolo len 23 žien. 699 ich nastúpilo v Southamptone. Štyria z desiatich boli rodáci z tohto mesta.


14. Posledná večera na Titanicu sa skladala z 11-tich chodov.

Ľadovec, ktorý je pravdepodobne zodpovedný za tragédiu Titanicu.
Ľadovec, ktorý je pravdepodobne zodpovedný za tragédiu Titanicu. Foto: Profimedia.sk
 


15. Cestujúci prvej triedy dostali hudobnú knihu, ktorá obsahovala 352 skladieb. Hudobníci na palube museli všetky ovládať, keby ich niekto požiadal, aby mu zahrali.


16. Najbohatším cestujúcim na palube bol John Jacob Astor IV. Zomrel na Titanicu.


17. Ďalšou obeťou bol aj Benjamin Guggenheim. Americký obchodník sa spolu s jeho komorníkom ani nesnažili zachrániť. Obliekli sa ako džentlmeni a kým ostatní si ratovali životy, oni sedeli na palube, fajčili cigary a popíjali whisky.


18. Grófka z Rothes Noel Leslie prežila potopu lode.


19. Na palube bolo desať psov, zachránili dvoch.


20. Mnoho ľudí si lístky nekúpilo. Vyhralo ich vďaka firme vyrábajúcej čokoládu, ktorú vlastnil Milton S. Hershey či Guglielmovi Marconimu alebo Alfredovi Gwynne Vanderbiltovi, ktorý zomrel o tri roky neskôr na Lusitanii.


21. Posledná z tých, ktorí prežili, Millvina Dean, zomrela 31. mája 2009 vo veku 97 rokov. V čase plavby Titanicu mala dva mesiace.

Titanic..jpg
Titanic..jpg Foto: Profimedia.sk
 


22. Muž, ktorý z rozhľadne zbadal ľadovec a zakričal: „Pred nami je ľadovec!”, sa volal Frederick Fleet. Katastrofu prežil a ešte 20 rokov pracoval pre RMS Oceanic.


23. Ľadovec bol vysoký asi 30 metrov a odlomil sa z ľadovca v Grónsku.


24. Medzi spozorovaním ľadovca a nárazom ubehlo len 37 sekúnd.


25. Prvý dôstojník William McMaster Murdoch nariadil loď otočiť. V tom čase však bola na to loď priveľká a pomalá. Výskumy dokázali, že keby loď čelne narazila do ľadovca, tak by sa nepotopila. Murdoch zomrel počas potopy. Pamätník má v rodnom meste Dalbeattie v Škótsku.


26. Zomrel aj kapitán lode Edward Smith. Jeho socha je v Lichfielde v Staffordshire. Jeho posledné slová boli: "Chlapci, splnili ste si svoju povinnosť a dobre. Už vás o nič nežiadam. Prepúšťam vás. Poznáte zákony mora. Odteraz ste tu každý sám za seba. Boh vám žehnaj!"


27. Počas plavby dostal Titanic šesť varovaní pred ľadovcami.


28. Nacvičovanie záchrannej akcie pri potápaní lode bolo 14. apríla zrušené. Z neznámych dôvodov.

Titanic v porovnaní s najvyššími stavbami sveta v roku 1912.
Titanic v porovnaní s najvyššími stavbami sveta v roku 1912. Foto: Profimedia.sk
 


29. Potápajúca sa loď sa zlomila na dve časti približne o 2:20 hodine ráno 15. apríla. Teplota vody bola -2 stupne Celzia. Nikto by v nej neprežil dlhšie ako 15 minút. Jeden z piatich by umrel do dvoch minút od šoku z chladu.


30. Pekára z lode Charles Joughina zachránili aj potom, ako dve hodiny plával v oceáne. Vraj necítil chlad, lebo vypil veľa whisky. Aspoň to tvrdil on.


31. Na palube si užívalo medové týždne 26 párov.


32. Počas potápania lode hrali hudobníci dve hodiny aj päť minút.


33. SS Californian bola skritizovaná za ignorovanie tiesňových signálov z Titanicu. Neskôr túto loď potopila nemecká ponorka.


34. RMS Carpathia dorazila na pomoc o štvrtej hodine ráno. Tých, čo prežili, prepravila do New Yorku.


35. Našli len 306 tiel, ktoré vzali do Halifaxu. Tamojšie námorné múzeum má vo vyhradenej časti vystavené ležadlo z vraku a topánky neznámej obete.


Bádateľ Robert Ballard - muž, ktorý objavil Titanic.
Bádateľ Robert Ballard - muž, ktorý objavil Titanic. Foto: Profimedia.sk
 

36. Vrak Titanicu objavili v roku 1985. Leží 595 kilometrov od pobrežia Newfoundlandu, 3,8 kilometra pod hladinou.

37. Čelo lode sa zaborilo do morského dna do hĺbky 18 metrov.

38. O tejto katastrofe nakrútili desiatky filmov a dokumentov. Najkontroverznejší bol ten od Josepha Goebbelsa z roku 1943, v ktorom zdiskreditoval britských a amerických podnikateľov a poukázal na statočnosť nemeckých cestujúcich. Hovoril, že je to testament britskej nekonečnej honby za ziskom.

39. Najúspešnejší však bol film od režiséra Jamesa Camerona z roku 1997, ktorý zarobil viac ako dve miliardy dolárov a získal 11 Oscarov.

40. Titulná skladba ku Cameronovmu filmu My Heart Will Go On od Celine Dion bola najpredávanejším singlom z roku 1998.