24. 04. 2021 09:16 | WASHINGTON/TASR

FOTO: Vrtuľník Ingenuity poslal prvé zábery povrchu Marsu z vtáčej perspektívy

Riadený let na Marse sťažuje skutočnosť, že tamojšia gravitácie dosahuje iba tretinu zemskej a hustota atmosféry predstavuje len jedno percento pozemskej.

Tím vedcov NASA pozoruje prvý let vrtuľnika Ingenuity.
Tím vedcov NASA pozoruje prvý let vrtuľnika Ingenuity. Foto: Profimedia.sk

Vrtuľník NASA s názvom Ingenuity (Vynaliezavosť) úspešne absolvoval vo štvrtok svoj druhý let na Marse, informovala televízia CNN.

Malý stroj vážiaci 1,8 kilogramu tento raz zotrval vo vzduchu takmer 52 sekúnd a dosiahol výšku 4,9 metra. Po vzlietnutí sa vrtuľník naklonil v päťstupňovom uhle a prekonal vzdialenosť 2,1 metra. NASA teraz zverejnila fotografiu, ktorú stihol Ingenuity urobiť počas krátkeho letu.

Záber povrchu Marsu, ktorý urobil vrtuľník Ingenuity..jpg
Záber povrchu Marsu, ktorý urobil vrtuľník Ingenuity..jpg Foto: Profimedia.sk
 

Vrtuľník na červenej planéte vzlietol po prvý raz v pondelok. Tento historický let bol viackrát odložený pre technické problémy.Helikoptéra Ingenuity bola pripevnená k robotickému vozidlu Perseverance, ktoré na Marse pristálo 18. februára.

Riadený let na Marse sťažuje skutočnosť, že tamojšia gravitácie dosahuje iba tretinu zemskej a hustota atmosféry pri povrchu predstavuje len jedno percento pozemskej. Informácie zhromaždené z letov helikoptéry Ingenuity sa preto využijú pri podobných projektoch na Marse a ďalších planétach.