27. 04. 2021 15:00 | ZURICH/TV Markíza

Uvoľnené balvany sú postrachom hôr. Švajčiarski vedci skúmajú, ako predísť smrteľným nehodám

Vedci chcú na základe experimentu s farebnými balvanmi vyvinúť aplikáciu, ktorá by vedela urobiť čo najpresnejšiu predpoveď trajektórie a sily pádu.

Švajčiarsky experiment s balvanmi.
Švajčiarsky experiment s balvanmi. Foto: TV Markíza

Výkyvy počasia robia hory čoraz nebezpečnejšími. Obrovské balvany sa uvoľňujú zo svahov a okrem škôd môžu zabiť aj človeka. Vo Švajčiarsku prebieha výskum, ako tomu zamedziť.

Odpočítajú „3-2-1" a naraz uvoľnia z vrtuľníka 5 neónových skál. Tie narazia o zem a strmhlav sa kotúľajú dolu svahom. Ako naberajú rýchlosť, strhávajú so sebou čo im príde do cesty.

„Spustili sme sériu experimentov, aby sme zistili, ako sa balvany správajú. Každý sa kotúľa inak. Skúmame ich trajektórie a škody, ktoré narobia," vysvetlil Andrin Caviezel, švajčiarsky fyzik.

Najväčším spúšťačom takýchto balvanov je otepľovanie, ale aj silné búrky. Terén postupne zvetráva a prebúdza spiace skaly k životu. Tie okrem obrovských škôd neraz spôsobia smrť turistov. Vo Švajčiarsku pri masívnom zosuve skál v roku 2017 zomrelo naraz 8 ľudí.

„Nenájdeme spôsob, akým by sme takýmto nehodám vedeli úplne zabrániť. Ide skôr o to, aby sme vedeli približne vypočítať, ktorým smerom sa skala po uvoľnení vyberie a aké škody môže napáchať. Mohli by sme sa tak na to dopredu pripraviť," hovorí fyzik.

Vedci chcú na základe experimentu s farebnými balvanmi vyvinúť aplikáciu, ktorá by vedela urobiť čo najpresnejšiu predpoveď trajektórie a sily pádu. Veria, že tým zabránia smrteľným nehodám a škodám. A to nie len na prírode, ale aj na domoch v údoliach, ktorých obyvatelia sa boja, že skala im jedného dňa zničí strechu nad hlavou.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk