28. 04. 2021 06:00 | LONDÝN/jh

Dôsledok lockdownov na malé deti: Zozbierané dáta sú znepokojujúce

Pri mnohých deťoch zaznamenali zhoršenie reči a jazykových schopností.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com

Najnovší výskum zameraný na dôsledky lockdownov na malé deti priniesol znepokojujúci výsledok. Prísne opatrenia, zatvorenie škôl aj škôlok a obmedzené stretávanie sa s rodinou i priateľmi negatívne ovplyvnilo deti najmä v nižšom veku. Zhoršila sa im reč a malo to dopad aj na ich jazykové schopnosti, píše BBC.

Odborníci zozbierali údaje o približne 50-tisíc deťoch, ktoré získali aj z prieskumov školských zariadení vo Veľkej Británii. Zistili, že sa výrazne zvýšil počet štvorročných a päťročných detí, ktoré potrebujú pomoc v rečovej komunikácii.

Nesprávny alebo zlý vývoj reči môže mať dlhodobý vplyv napríklad na učenie. Britská vláda je rozhodnutá konať. V nasledujúcich rokoch plánuje investovať 18 miliónov libier do takzvaného „vyrovnania" sa s dôsledkami pandémie.

Chránia vitamíny ženy pred covidom? Výsledky štúdie sú veľavravné

Vzdelávacia organizácia Education Endowment Foundation (EEF) naznačuje, že opatrenia prijaté na boj s koronavírusom pripravili najmenšie deti o sociálny kontakt a skúsenosti nevyhnutné k zvýšeniu slovnej zásoby. Menší alebo žiadny kontakt s kamarátmi v školských zariadeniach, so starými rodičmi alebo známymi na verejnosti a rovnako tváre zahalené v rúškach, obmedzili ich komunikáciu na minimum. Rodičia, často pracujúci z domu, sa tiež nemohli svojim deťom venovať tak, ako by chceli.

Do prieskumu sa zapojilo aj 58 základných škôl z celého Anglicka. Až 76 percent žiakov potrebovalo po opätovnom nástupe do škôl väčšiu podporu a pomoc pri komunikácii ako v predchádzajúcich rokoch. Navyše až 96 percent pedegógov je znepokojených vývojom reči a jazyka u žiakov.

V prieskume oslovili aj rodičov. Až 56 percent z nich malo obavy o svoje deti po opätovnom návrate do školy na jar tohto roku.