30. 04. 2021 06:00 | PRAHA/rd

Vedci zistili, že obľúbená okrasná rastlina čistí pôdu od chemického znečistenia. Máte ju aj vy?

Vypadá ako vysoká tráva a niekomu môže pripomínať skôr burinu.

Ozdobnica.
Ozdobnica. Foto: Reprofoto: TV Nova

Vedci z univerzity v Ústí nad Labem objavili unikátnu vlastnosť traviny, ktorá zatiaľ slúžila iba ako dekorácia v záhradách. Píše TV Nova.

Ozdobnica obrovská má pritom podľa vedcov jedinečnú schopnosť vyčistiť pôdu od chemického znečistenia, napríklad aj od nafty.

Možno ju poznáte aj pod názvom slonia tráva. Vypadá ako vysoká tráva a niekomu môže pripomínať skôr burinu, pritom ide o rastlinu s úplne výnimočnou schopnosťou.

Dokáže rásť v oblastiach zamorených ropným znečistením, olejové látky doslova požiera, až pôdu postupne vyčistí.

„Ozdobnica obrovská dokáže rásť aj na menej úrodných pôdach, ktoré nie sú vhodné pre pestovanie potravín a bežných plodín. Pokiaľ je v tej pôde nejaké znečistenie, tak ho postupne odstráni,“ uviedla Diana Nebeská z univerzity v Ústí nad Labem.

Zásluhu na likvidácii znečistenia nemá len samotná rastlina. Podľa vedcov sa však vďaka ozdobnici darí v pôde organizmom, ktoré by zrejme inak vymreli, alebo by samé osebe na znečistenie nestačili.

„Tým, že podporuje pôdne mikroorganizmy, tak niektoré pôdne baktérie vedia naftu požierať a s touto rastlinou to potom robia intenzívnejšie,“ doplnila Nebeská.

Skúmanie unikátnych vlastností je podľa vedcov zatiaľ len na začiatku. Neskôr by však chceli nadviazať spoluprácu s ďalšími odborníkmi, aby schopnosti ozdobnice využili naplno.

 

Komentáre ( 0)