01. 05. 2021 07:00 | ANKARA/jh

FOTO: Turecko zaplavujú obrovské krátery. Tvoria sa aj na poliach a v blízkosti domov

Tento jav zhoršuje prevládajúce sucho v krajine.

Krasový kráter v Turecku
Krasový kráter v Turecku Foto: Profimedia
Krasový kráter v Turecku
Krasový kráter v Turecku
Krasový kráter v Turecku

V Turecku sa prepadá zem. Objavuje sa tam stále viac krasových kráterov. Tento jav zhoršuje prevládajúce sucho v krajine.

Fotografie kráterov zverejnila agentúra Profimedia. Najviac z nich sa vyskytuje na planine Konya. Tvoria sa aj na poliach či v blízkosti obydlí.

Odborníci tvrdia, že v súčasnosti by sa malo na planine nachádzať až 600 podobných kráterov. Ich počet sa za jeden rok zvýšil dvojnásobne.

Krátery sú často hlboké aj niekoľko metrov a predstavujú tak nebezpečenstvo pre ľudí aj zvieratá. Ich výskyt znepokojuje farmárov a poľnohospodárov. Úroda sa už niekoľkokrát stratila na dne krátera a vlastníci pôdy tak prichádzajú aj o miesto na pestovanie.


Ako vlastne vznikajú?

Podzemné jaskyne pre nedostatok vody nedokážu udržať váhu pôdnej vrstvy nad ňou a pôda tvorená prevažne z pieskovca, kriedy a vápnika sa zrúti a vytvorí sa kráter, píše imeteo.sk.

Jednou z príčin je aj nedostatok vodohospodárskej politiky v Turecku. Poľnohospodári často odoberajú vodu zo zeme, čo situáciu zhoršuje. Spotreba vody je v krajine obrovská, pretože až 77 % vody v Turecku sa využíva v poľnohospodárskom sektore.

Komentáre ( 0)