09. 06. 2021 11:20 | BRATISLAVA/TASR

Nezmeškajte „nebeskú šou“. Čiastočné zatmenie Slnka je možné sledovať aj na Slovensku

Maximálna fáza prstencového zatmenia nastane o 12.47 hod..

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/Nuamfolio

Na Slovensku bude vo štvrtok napoludnie možné pozorovať čiastočné zatmenie Slnka. Pri pozorovaní tohto nebeského javu platí podľa odborníkov zásada, že sa na Slnko nepozerá voľným okom, priamo cez ďalekohľad či slnečné okuliare.

Najväčšiu fázu zatmenia Slnka budú môcť pozorovať ľudia na Sibíri, v Grónsku a na severe Kanady. Pre vzdialenosť Mesiaca od Zeme nebude toto zatmenie ani v týchto oblastiach úplné.

„Na východe Spojených štátoch, v severnej časti Ázie a v časti Európy sa bude dať pozorovať len čiastočná fáza zatmenia, ktorej veľkosť závisí predovšetkým od zemepisnej polohy pozorovateľa," informoval Rudolf Gális, predseda Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV. Ďalej uviedol: „Oblasť polotieňa zasahuje aj Slovensko a tak po viac ako 6 rokoch budeme môcť pozorovať aj z nášho územia na poludňajšej oblohe čiastočné zatmenie Slnka.“

Pre stred Slovenska platí, že úkaz začneme pozorovať okolo 12:00 LSEČ, maximálna fáza nastane o 12:47 h LSEČ a koniec o 13:35 h LSEČ. Mesiac počas maxima prekryje asi 11 percent slnečného disku, v severných častiach našej krajiny o niečo viac.

Slnko, Mesiac a Zem sa dostanú na jednu priamku, pričom Mesiac bude v tom čase pomerne ďaleko od Zeme. Jeho zdanlivý priemer na oblohe bude menší ako priemer Slnka a ani počas najväčšej fázy zatmenia nezakryje celý slnečný kotúč. Takéto zatmenie Slnka má prívlastok prstencové.

„Úkaz bude možné pozorovať prostredníctvom astronomickej techniky vo väčšine hvezdární a planetárií, ako aj v iných astronomických popularizačných pracoviskách na Slovensku, v závislosti od protiepidemických opatrení platných v jednotlivých okresoch," uviedol generálny riaditeľ Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove Mgr. Marián Vidovenec.

Ako bezpečne sledovať zatmenie Slnka?

„Pri pozorovaní Slnka je dôležitá ochrana zraku," upozornil Rudolf Gális. Pri priamom pohľade na Slnko hrozí poškodenie zraku. Na pozorovanie Slnka používajte len bezpečné pomôcky (zváračský filter s vysokým číslom, špeciálne okuliare či filtre na pozorovanie Slnka, napr. vizuálnu fóliu Astrobaader).

V krajnom prípade sa na krátkodobé pozorovanie dá použiť magnetický kotúč z diskety alebo čierna časť fotografického filmu. Určite nepoužívajte klasické slnečné okuliare či iné fólie. Pri priamom pozorovaní triédrom alebo ďalekohľadom je potrebné filter umiestniť pred objektív. Nikdy filter nevkladajme do blízkosti okuláru, hrozí jeho poškodenie. Najlepším a najbezpečnejším spôsobom pozorovania je jednoznačne projekcia.

Ďalšie čiastočné zatmenie Slnka bude zo Slovenska viditeľné 25. októbra 2022. Mesiac vtedy zakryje 31 percent slnečného disku na juhozápade a 39 percent na severovýchode Slovenska.

Komentáre ( 0)