17. 06. 2021 06:00 | LONDÝN/jh

Mužovi sa po 11 rokoch vracia pamäť, ktorú stratil po úraze. Vďačí za to jedinej pesničke

Úraz hlavy mu zmenil život, ale dnes je z neho spokojný muž.

Thomas Leeds
Thomas Leeds Foto: Thomas Leeds/Facebook

Thomas Leeds (30) stratil pamäť, keď mal 19 rokov. Po nešťastnej nehode, pri ktorej ho zrazilo auto, si nevedel spomenúť na žiadneho člena rodina ani na svoje zážitky z detstva. Všetko ale po 11 rokoch zmenila jediná pieseň, ktorú počul počas oslavy svojich okrúhlych narodenín.

Náhodné počutie piesne The Whole of the Moon od skupiny The Waterboys z roku 1985 spustilo sériu spomienok. Britovi sa zrazu vynárali obrazy, na ktoré si roky nepamätal, píše Daily Mail.

Thomas bol po nehode, ktorá sa stala v Londýne pri prechádzaní cez cestu, vážne zranený. Pri páde si udrel hlavu, čo malo svoje následky. V nemocnici mu diagnostikovali krvnú zrazeninu na mozgu. Musel podstúpiť operáciu, po ktorej stratil pamäť a prejavila sa u neho epilepsia.

Uverejnil používateľ Thomas Leeds Utorok 8. októbra 2019

Jeho rodina si po čase všimla, že Thomas sa po úraze zmenil. Zo zdržanlivého a hanblivého chlapca sa stal spoločenský extrovert.

Lekári mu diagnostikovali prosopagnózia nazývanú aj „slepota na tváre". Je to mozgová porucha charakterizovaná neschopnosťou rozpoznať alebo rozlíšiť tváre. Závisí od štádia poruchy, či pacient vidí aspoň rozdiely v tvárach ostatných, spozná blízkych ľudí, alebo si nepamätá žiadnu tvár.

Thomas sa priznal, že má lepšie a horšie dni. Niekedy má dokonca problém rozoznať tváre svojich dcér na ihrisku. Napriek radikálnej zmene svojho života sa z neho stal manžel, otec a spisovateľ. Vždy, keď sa mu vynorí nová spomienka, nakreslí ju, aby ju rodine ukázal a ubezpečil sa, že je to skutočnosť.

Komentáre ( 0)