22. 06. 2021 14:00 | BRATISLAVA/rd

Čaká vás dlhá cesta na dovolenku? Pozrite si, ktoré zdravotné problémy vám hrozia a ako sa im vyhnúť

Po minuloročnom lete, ktoré veľká časť ľudí prežila viacmenej doma, sa tento rok otvárajú príležitosti pre strávenie dovolenky pri mori.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Po minuloročnom lete, ktoré veľká časť ľudí prežila viacmenej doma, sa tento rok otvárajú príležitosti pre strávenie dovolenky pri mori.

Portál Lidovky pripravili prehľad nástrah, ktoré nás v súvislosti s cestou na dovolenku môžu postretnúť.

V rámci cesty lietadlom je veľmi nepríjemná žilová trombóza. „Flebotrombóza alebo upchatie žíl je častou komplikáciou na cestách. Faktorov, ktoré túto komplikáciu uľahčujú, je niekoľko,“ hovorí lekárka z očkovacieho centra a cestovnej medicíny Avenier v Zlíne Hana Tkadlecová.

Ako dala, tieto faktory možno rozdeliť do dvoch skupín. „Jednak sú na strane pacienta - vek, váha, pridružené ochorenia, niektoré lieky, vrodené dispozície, napríklad poruchy zrážania krvi, ktoré sa doteraz neprejavili.“

Druhá skupina faktorov súvisí s režimom cestovania. „Sú to dĺžka cesty alebo letu, možnosť pohybu počas letu, podávané tekutiny, obavy z tekutín, aby sme nemuseli vyhľadávať a navštevovať verejné toalety, limitovaný pohyb počas cesty, útlak rôznych častí dolných končatín a triesiel pri nemenných a neprirodzených polohách, napríklad aj v aute alebo v autobuse,“ spresnila.

Žilové problémy však nie sú jediné, ktoré nás na cestách čakajú. V lietadlách dýchame recyklovaný vzduch, často býva dosť chladný.

„Pri dlhších letoch sú väčšinou k dispozícii deky, napriek tomu odporúčam vziať si so sebu do lietadla väčší šál či šatku, ktorý si možno omotať okolo hlavy a krku a zabrániť tak prechladnutiu,“ radí Tkadlecová. Vhodné je tiež podľa nej regulovať či vypnúť cirkuláciu nad hlavou alebo požiadať personál.

Problémy môže priniesť aj klimatizácia. „Odporúča sa neprekračovať v nastavení rozdiel teplôt o viac ako päť stupňov. To znamená, že pokiaľ je vonku 30 stupňov Celzia, na klimatizácii by nemalo byť menej ako 25,“ zdôrazňuje. Inak totiž dochádza k poruchám termoregulácie.

Ak cestujeme autom, najmä u detí je potrebné myslieť na kinetózu (choroba z pohybu). Podľa Tkadlecovej nie je dobré cestovať úplne nalačno. „Je lepšie cestovať s deťmi na noc v tme, kedy sa riziko kinetózy znižuje. U vnímavých jedincov sa preventívne počas cesty neodporúča čítať, pozerať sa na televízor alebo mobil, ale pokiaľ možno sledovať pevný bod pred vozidlom,“ vysvetlila.

Pri cestách loďou sa ľuďom náchylným ku kinetóze odporúča pobyt v strednej časti plavidla, kde sú jeho výkyvy najmenšie. „Problematické zo zdravotného hľadiska sú skôr niekoľkodenné okružné plavby na veľkých lodiach, kedy pri problémoch s filtráciou pitnej vody občas dochádza k norovírusovým epidémiám. Obyčajná chlorácia vody totiž vírusy neusmrtí,“ uzavrela doktorka Tkadlecová.

Komentáre ( 0)