08. 07. 2021 15:00 | USA/tvnoviny.sk

Svet prišiel o najvyššieho koňa z Guinnesovej knihy rekordov. Big Jake mal 20 rokov

Jeho výška presahovala 2,1 metra.

Svet prišiel o najvyššieho koňa z Guinnesovej knihy rekordov.
Svet prišiel o najvyššieho koňa z Guinnesovej knihy rekordov. Foto: Facebook / Smokey Hollow Farm LLC

Fanúšikovia rekordov z Guinnessovej knihy rekordov smútia, zomrel najvyšší žijúci kôň na svete, ktorého prezývali Big Jake. Išlo o belgického valacha, ktorý žil na farme v americkom štáte Wisconsin. Presný dátum úmrtia rodina nezverejnila. „Nechceme si ho pamätať len podľa dátumu. Pre našu rodinu bol jeho odchod traumatizujúci,“ vysvetlila Valicia Gilbertová, manželka majiteľa farmy. Big Jake mal dvadsať rokov, uviedli novinky.cz.

It is with a heavy heart we share the passing of Big Jake. Big Jake was much more than a world record holder. He was a...

Uverejnil používateľ Smokey Hollow Farm LLC Nedeľa 27. júna 2021

Jerry Gilbert, majiteľ farmy, povedal, že išlo o naozaj úžasné zviera, ktoré bolo superhviezdou farmy. Miloval ľudí a ovplyvnil mnoho životov. Výnimočný bol už od narodenia s váhou 109 kilogramov, čo je o približne 45 kilogramov viac ako je bežné. Do Guinnessovej knihy rekordov ho zapísali v roku 2010. V dospelosti meral vyše 210 centimetrov a vážil 1136 kilogramov. Aj preto zjedol denne dve plné vedrá obilia a balík sena.

O tom, že bol kôň Big Jake súčasť rodiny, svedčia aj posledné slová farmára. „Na farme je teraz také ticho. Myslím si, že to ostatné kone vedia a trúchlia za ním. Jake bol stredom pozornosti. Teraz je tu veľká prázdnota,“ povedal. „Znamenal pre nás omnoho viac ako jeho celosvetové ocenenie,“ uviedli na sociálnej sieti.

Zdroj: YouTube - Guinness World Records