26. 07. 2021 06:00 | JUŽNÁ KÓREA/TV Markíza

Objavili spôsob, ako sa váš bioodpad z WC premení na peniaze

Jeho použitím zákazníci majiteľovi šetria výdavky.

WC, ktoré mení váše exkrementy na peniaze.
WC, ktoré mení váše exkrementy na peniaze. Foto: TV Markíza

Počuli ste už o tom, že vo svete existuje toaleta, ktorá premieňa odpad na peniaze? Takýto špeciálny záchod má jedna univerzitná reštaurácia v Južnej Kórei. Študenti si za objednávku platia použitím WC.

Toaleta funguje tak, že odpad posiela do podzemnej nádrže. Mikroorganizmy v nej rozkladajú exkrementy, pri čom sa uvoľňuje metán. Ten sa následne stáva zdrojom energie pre celú budovu. Poháňa napríklad plynový sporák či kotol. Použitím WC tak zákazníci majiteľovi šetria výdavky.

Podľa slov profesora environmentálneho inžinierstva Cho Jae-Weon práve toaleta zarába peniaze výkalmi a zároveň chráni životné prostredie. Odôvodnil to tým, že odpad premieňa na bioplyn a hnoj.

Nová mena sa volá Ggool

Za vynálezom boli hodiny počítania, či sa takáto toaleta vôbec oplatí. „Priemerný človek za deň vyrobí až pol kilogramu výkalov. To sa dá premeniť na 50 litrov metánu, čo vygeneruje zhruba pol kilowatthodiny energie. To by stačilo autu na prejdenie vyše jedného kilometra, čo nie je zlé," vysvetlil profesor Jae-Weon.

On vymyslel k inovatívnemu záchodu aj novú menu - Ggool. Každý, kto ju použije, v podstate zarába na svoj účet peniaze. „Je skvelé, že môžem získať peniaze tým, že jednoducho idem na záchod a ešte aj šetrím planétu," prezradil študent Cha Jun-Ho.

Za jedno použitie toalety sa na konto študenta pripíše 10 Ggoolov. Tie môže využiť v univerzitnej reštaurácii, kde stojí napr. káva 15 Ggoolov. Cha Jun-Ho vyhlásil, že chce čo najviac chodiť na WC, aby si našetril veľa peňazí práve na kávu.

Vynález zaujal nielen študentov, ale poškuľujú po ňom aj majitelia reštaurácií v okolí.

Reportáž pripravila Soňa Žideková.