20. 07. 2021 14:30 , článok bol aktualizovaný 20. 07. 2021 15:51 | USA/TASR

Ďalší miliardár vo vesmíre: Prvý let Blue Origin Bezosa bol úspešný

Do vesmíru sa tak dostal najmladší aj najstarší človek v histórii.

Zakladateľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos vyletel do vesmíru
Zakladateľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos vyletel do vesmíru Foto: TASR/AP
Blue Origin vo Vesmíre
Blue Origin vo Vesmíre
Posádka Blue Origin

Deväť dní po britskom miliardárovi Richardovi Bransonovi letel do vesmíru aj zakladateľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos.

Znovupoužiteľná suborbitálna raketa New Shepard vyvinutá spoločnosťou Blue Origin v utorok úspešne odštartovala k hranici vesmíru. Zhruba po jedenástich minútach letu sa raketa a oddelený modul úspešne vrátili na Zem. Na palube boli okrem Jeffa Bezosa ďalší traja pasažieri, konkrétne Bezosov brat Mark, 82-ročná pilotka Wally Funková a 18-ročný čerstvý absolvent strednej školy Oliver Daemen.

„To bolo úžasné," zakričal Bezoz do vysielačky po tom, ako New Shepard úspešne pristál v texaskej púšti. „Najlepší deň v mojom živote," dodal o niekoľko minút neskôr.

Multimiliardár a zakladateľ firmy Amazon sa stal druhým superboháčom vo vesmíre.

New Shepard je suborbitálna raketa, čo znamená, že nedosiahla obežnú dráhu Zeme. Posádka ale na vrchole trajektórie zažila niekoľko minút zníženej gravitácie.

 

Podrobnosti štartu

Štart z firemnej základne neďaleko mestečka Van Horn v americkom Texase bol naplánovaný na 15.00 h SELČ. Kozmická loď New Shepard v priebehu dvoch minút zrýchlila na viac ako 3700 kilometrov za hodinu. Oddelená kapsula dosiahla najvyšší bod letu vo výške viac ako 100 kilometrov nad zemou. Beztiažový stav trval približne tri minúty. Potom sa kapsula znovu dostala do zemskej atmosféry a pristála v texaskej púšti pomocou veľkých padákov. Celkovo  cesta trvala len asi desať minút.

Iba 18-ročný Oliver Daemen sa stal vôbec najmladším človekom vo vesmíre, informuje agentúra AFP.

Kapsula Blue Origin
Kapsula Blue Origin Foto: TASR/AP
 

Daemen, ktorý vlani ukončil strednú školu, je zároveň prvým platiacim zákazníkom Blue Originu. Mladík nebol výhercom aukcie, ktorý si za 28 miliónov dolárov zabezpečil miesto v posádke kozmickej lode New Shepard. Výherca aukcie, ktorý si želal zostať v anonymite, sa na aktuálnom lete zúčastniť nemohol, a preto poletí v niektorom z ďalších plánovaných letov. Daemenov otec zaplatil v charitatívnej aukcii druhú najvyššiu sumu, jej výška však nebola zverejnená.

Do vesmíru s Daemenom a bratmi Bezosovcami letela aj 82-ročná americká letkyňa Wally Funková, ktorá sa stala najstarším človekom vo vesmíre. Rekord držal astronaut John Glenn, ktorý v roku 1962 ako prvý Američan obletel zemeguľu a do vesmíru sa opäť pozrel v roku 1998 ako 77-ročný.

Posádka dnešného letu do vesmíru
Posádka dnešného letu do vesmíru Foto: TASR/AP
 

S miliardárom Bezosom poletí absolvent strednej školy. Stane sa najmladším človekom vo vesmíre

Bezosa v pomyselnom dobývaní kozmu predbehol ďalší miliardár, Richard Branson, ktorý 11. júla podnikol krátku exkurziu do vesmíru s vlastnou vesmírnou loďou s názvom VSS Unity, pod hlavičkou spoločnosti Virgin Galactic. Ako píšu americké médiá, lety do vesmíru sa tento rok stali bojiskom, na ktorom súperia najbohatší ľudia sveta.

Tretím miliardárom v poradí je zakladateľ automobilky Tesla a kozmickej firmy SpaceX Elon Musk. Nosné rakety Falcon 9 a lode Dragon firmy SpaceX už dopravujú náklad aj astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Musk v ďalšej fáze počíta tiež s turistami. Sám ale ešte neoznámil, kedy sa do vesmíru chystá pozrieť osobne.

Okrem toho Muskova spoločnosť SpaceX pracuje na raketách, ktoré by mali byť schopné dopraviť ľudí na Mesiac aj na Mars. V roku 2016 Musk okrem iného povedal, že chce na červenú planétu do roku 2050 dopraviť milión ľudí, uvádza agentúra AP.

Reakcia Bezosa na let

Najbohatší muž sveta Jeff Bezos zažil najlepší deň vo svojom živote. Zopakoval to na tlačovej konferencii po úspešnom lete.

„To bolo úžasné,“ zakričal Bezoz do vysielačky hneď po tom, ako New Shepard úspešne pristál v texaskej púšti. Na tlačovej konferencii k tomu dodal, že "toto je len malá ukážka toho, čo (firma) Blue Origin ešte urobí", citovala agentúra Reuters.

„Najväčší dojem počas krátkej cesty do vesmíru na mňa spravil nádherný výhľad na Zem, ktorá ma ohromila svojou krásou a krehkosťou," pokračoval Bezos. „Každý astronaut, ktorý bol vo vesmíre, tvrdí, že ho to zmenilo. Vidí Zem vo svojej kráse, ale aj zraniteľnosti a ja to môžem tiež potvrdiť.“

Bezos a jeho traja spolucestujúci si počas letu "užili" len zhruba trojminútový beztiažový stav. Na záberoch, ktoré v utorok zverejnila spoločnosť Blue Origin, však vidieť, že tento čas využili naplno. Pasažieri robili kotrmelce a „Bezos hádzal žuvacie cukríky do úst svojho spolucestujúceho“, podotkla agentúra AFP.