08. 09. 2021 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

25 rokov TV Markíza: V slovenčine nájdete aj slová, ktorým by nerozumel ani Štúr

Reportér Michal Hečko odhalil, čo znamená slovo sôvä.

Slovo sôvä.
Slovo sôvä. Foto: TV Markíza

Redaktori v Televíznych novinách za štvrťstoročie ich existencie nespracovávali len vážne politické kauzy alebo policajné prípady. Divákom pravidelne prinášajú aj zaujímavosti z bežného života.

Tak to bolo aj v prípade reportáže Michala Hečka, ktorý sa už dnes venuje vážnymi politickým a krimi kauzám. Vo svojich začiatkoch však spracoval aj tému, v ktorej sa venoval rôznym pikoškám zo slovenčiny.

Čo by ste povedali na to, keby ste si hoveli na hovníku, pozerali sa na podstrešníka mucholapného a mysleli pritom na malé sôvä? Ku podivu i táto veta je po slovensky. Náš jazyk totiž obsahuje aj také slová, ktorým by asi nerozumel ani Ľudovít Štúr.

Skloňovanie mláďaťa sovy.
Skloňovanie mláďaťa sovy. Foto: TVNOVINY.sk
 

Chcela vaša ratolesť na Vianoce žriebä a vy ste jej nevedeli vysvetliť, že podobné bremä je pre vás a vašu garsónku príliš ťažké? Kúpte jej teda sôvä. Pokiaľ netušíte, čo to je, nemusíte hneď upadať do depresií, nie ste v tom sami.

A čo je teda sôvä? Michal Hečko si všetko overil na Jazykovednom ústave Ľudovíta Štúra, a tak vznikla reportáž o skloňovaní mláďaťa sovy. Správnosť skloňovania nám vtedy potvrdila Sibyla Mislovičová a dnes ju nájdete aj v online Krátkom slovníku slovenského jazyka.

A čo na jeho otázku o sôväti povedali ľudia na ulici? Pozriete si na videu jednu z prvých reportáži, dnes už ostrieľaného reportéra TV Markíza, ktorú sme odvysielali 6. januára 2006.

 

Jedinečný dokumentárny film 25 rokov - Televízne noviny si môžete pozrieť na VOYO.