18. 09. 2021 07:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Biela noc je opäť tu! Objavte krásy tohto konceptu, takto to tentokrát bude prebiehať

Pre pandémiu sa koncept úplne zmenil a výstava potrvá až dva týždne. V snahe zabrániť masovému združovaniu ľudí, bude podujatie trvať dva týždne.

Archívna snímka z Bielej noci v Košiciach z r. 2019
Archívna snímka z Bielej noci v Košiciach z r. 2019 Foto: TASR - František Iván

Ikonické budovy Národnej banky a Slovenského rozhlasu sa spoja svetlom, prechádzky Medickou záhradou v Bratislave a Mestským parkom v Košiciach dostanú úplne nový rozmer. Aj taká bude tohtoročná Biela noc, o ktorej nám v Teleráne porozprávala Zuzana Pacáková, kurátorka podujatia.

O Bielej noci

Biela noc je oslavou súčasného umenia, ktorá počas nasledujúcich dvoch týždňov ponúkne tento rok vyše 60 pútavých objektov, inštalácií, performance či zásahov do verejného priestoru, pričom autori pochádzajú najmä zo Slovenska a Čiech.

Svoje obľúbené miesta v programe si nájdu nároční diváci aj rodiny s deťmi. V Bratislave sa na nové inšpirácie môžete tešiť medzi 17. septembrom a 3. októbrom, zatiaľ čo Košice sa prežiaria umením 9. až 24. októbra.

Mapa Bielen noci v Bratislave.png
Mapa Bielen noci v Bratislave.png Foto: Biela noc
 

Pre lepšiu orientáciu je k dispozicii aplikácia, pomocou ktorej sa dozviete podrobnosti o jednotlivych dielach a s pomocou mapy ich aj ľahko nájdete. Na mape sú označené ružovou a fialovou farbou. Ružové sú diela, ktoré sú prístupné každý deň od 19. do 24. hodiny počas celého trvania Bielen noci. Fialové sú inštalácie označené ako časové diela, teda tie, ktoré sú prístupné len v konkrétny deň od 19. do 24. hodiny. Ide akoby o víkendové špeciály. Mapu si môžete stiahnuť tu.

Pre pandémiu koronavírusu zmenili organizátori viaceré pravidlá. Ako sme už spomínali, namiesto troch dní potrvá výstava dva týždne. Drvivá väčšina dieľ je umiestnená v exteriéri, v peších zónach aj okrajových častiach mesta. Diela umelcov môžete uvidieť na Dvořákovom námestí, Bratislavskom hrade, pri Slovenskom rozhlase, na Hlavnom, Kamennom či Šafárikovom námestí. Niekoľko inštalácií sa objaví pri obchodnom dome Eurovea, Michalskej bráne aj Primaciálnom paláci.

Viac sa o tohtoročnej Bielej noci dozviete z nasledujúceho rozhovoru.