14. 10. 2021 10:54 | ANKARA/jh

Keď sedí, je vysoká ako priemerný človek. Najvyššou ženou na svete je 24-ročná Turkyňa

Meria až 215,16 centimetrov.

Najvyššia žena na svete
Najvyššia žena na svete Foto: Profimedia

Do Guinnessovej knihy rekordov pribudol nový zápis. Najvyššou ženou sveta sa oficiálne stala 24-ročná Turkyňa. Rümeysa Gelgiová meria 215,16 centimetrov, informuje CNN.

Mladá Turkyňa sa už v 18-tich rokoch stala najvyššou tínedžerkou sveta, no odvtedy opäť narástla. Trpí Weaverovým syndrómom, ktorý spôsobuje nadmerný rast a deformáciu rôznych častí tela.

Rümeysa žije s rodinou na severe Turecka. Pohybuje sa za pomoci špeciálneho vozíka, pretože je schopná prejsť iba pár krokov. „Každú vašu nevýhodu viete zmeniť na vašu výhodu. Majte sa radi pre to, aký ste, uvedomte si svoj potenciál a žite na maximum,“ radí mladá žena.


Titul v kategórii najvyššej žijúcej ženy na svete sa nemení často. Napríklad najvyššou ženou v histórii bola Číňanka Čeng Ťin-lien, ktorá merala neuveriteľných 246 centimetrov. Zomrela vo veku 17 rokov (1982).

Najvyšší žijúci muž na svete pochádza tiež z Turecka. Sultan Kösen má 38 rokov a meria 251 centimetrov. Jeho výška nie je najväčšia v histórii. Až 272 centimetrov namerali Robertovi Wadlowovi z USA, ktorý zomrel v roku 1940 ako 22-ročný.

Najvyššia žena na svete
Najvyššia žena na svete Foto: Profimedia