22. 10. 2021 09:00 | BRATISLAVA/PR článok

Termovízia alebo fotopasce? Prečo by ste si ich mali kúpiť?

Inšpirujte sa už dnes pre darčeky na Vianoce.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Lena_viridis/shutterstock.com

Mnohokrát veľa ľudí ani nevie, čo si kúpiť. Či už pre radosť alebo z nutnosti. Niekedy ide naozaj o veci, ktoré u iných ľudí môžu vyvolať údiv a prekvapenie, no pritom ide o úplne bežné predmety.

Veci, ktoré sa zídu najmä do domov alebo pre ľudí, ktorí sa chcú prechádzať a objavovať miesta, kde je zložité vidieť na meter dopredu. Mnohokrát ide o ochranu seba, svojej rodiny či koniec koncov aj majetku. Niekedy zase v lese, kde by ste voľným okom nevideli ani na krok dopredu, môže pripadať vhodné mať zariadenie, s ktorým to už nebude tak tmavé ako doteraz.

Uvidíte takmer všetko

Zaujímavým darčekom nielen na Vianoce môže byť pre niekoho vlastniť termovíznu kameru. Samozrejme sa podobné veci používajú skôr v profesionálnej sfére, ale niekto sa s nimi môže zabávať aj v rámci svojho voľného času.

Veľakrát preferovanejšie nočné videnie. Je to prakticky len vďaka lepšiemu chápaniu týchto slov a ich obľúbenosti či zaužívania v hovorovej reči. Termovízia je v mnohých ohľadoch lepšia. Je to aj tým, že tieto kamery zbierajú infračervené žiarenie a nie zostatkové svetlo z okolia. Aj vďaka tomu sa nemusíte obávať zmeny počasia, pretože uvidíte mnohé veci aj keď bude snehová fujavica, hmla, silný dážď alebo v neposlednom rade, úplná tma.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Maximillian cabinet/shutterstock.com
 

Ako bolo písané, termovíziu používajú prevažne profesionáli, pretože majú väčší dosah ako nočné videnie. Nenájdeme ich len u hasičov, ale aj u záchranárov a policajtov pri hľadaní zvierat alebo ľudí v hustých kríkoch, v lese a podobne.

Aj preto sú obľúbené u poľovníkov, ktorí môžu takto sledovať zvieratá aj na väčšie vzdialenosti, a to dokonca aj cez deň. K termovíziám je možnosť dokúpenia aj rôznych doplnkových zariadení. Mnoho z nich je možné pripevniť aj na pušky a iné zbrane. Aj vďaka kvalitnému prevedeniu sú odolné voči spätnému rázu a nespadnú vám. Ide napríklad o lepšie zameriavače alebo predsádky, ktoré sú veľmi kompaktné a našťastie aj ľahké.

Môžete si ich umiestniť aj na svoje pozemky

Ďalšími vecami, ktoré by spravili radosť, môžu byť aj fotopasce. Ide o moderné fotoaparáty, ktoré sú dobre zamaskované a môžu byť teda ukryté aj na menej hostinných miestach a sledovať okolie. Znova ich často používajú poľovníci, ale aj ochranári na sledovanie niektorých zvierat v ich prirodzenom prostredí.

V tomto prípade je súkromné využitie trochu širšie. Viacero ľudí si ich kupuje na svoje chaty alebo letné domčeky, kde sa nezdržiavajú po celý rok, ale majú tam svoje osobné veci. Takéto objekty sú častým cieľom zlodejov a mať preto kvalitnú fotopascu by mohla byť výhoda nielen pre majiteľa, ale aj pre policajtov, pre ktorých bude jednoduchšie chytiť páchateľa. Výber zariadenia je ale dôležitý. Či už sa jedná o kvalitu snímky a rozlíšenia alebo nejakej odolnosti.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: GS23/shutterstock.com
 

Dôležité je tiež pri kúpe vedieť, prečo ju vôbec kupujete a teda cieľ, ktorý bude vykonávať. Určite sa aj na internetových obchodoch nájde pomoc, ktorej sa môžete opýtať na čokoľvek a poradia vám so všetkým, čo budete potrebovať. Ak teda nechcete klasický kamerový systém, alebo je pre vás nepraktický z rôznych dôvodov, zakúpte si fotopasce a potom sa pravdepodobne budete cítiť trochu viac v bezpečí. Ochrancovia prírody zase budú mať všetky potrebné informácie o zvieratách, ktoré potrebovali.

Niektoré zariadenie nemusia byť odolné voči všetkým vplyvom počasia. Pozerajte na recenzie a predsa len je niekedy vhodné si priplatiť za kvalitný tovar. Tak ako aj ľudia si niekedy potrebujú obliecť bundu, tak v zimnom období je dôležité, aby pasca nezamrzla, prípadne sa jej nepoškodili niektoré komponenty. Overte si preto všetko ešte pred kúpou, aby ste náhodou neboli sklamaní alebo nemuseli riešiť reklamáciu.