22. 10. 2021 14:00 | STARÝ SMOKOVEC/PR článok

Tatry privítajú ďalší ročník Radegast Sherpa Rallye

Tohtoročná trasa pretekov je dlhá 6,4 km a má prevýšenie 750 m.

Ilustračná snímka - Horský nosič
Ilustračná snímka - Horský nosič Foto: Radegast

Štart tradičných pretekov nosičov v Tatrách Radegast Sherpa Rallye sa blíži! Tento rok je na programe už 37. ročník populárnej nosičskej akcie. Už v sobotu 23. októbra sa nosiči so 60 kg nákladom piva Radegast vyberú na viac ako šesťkilometrovú trasu vo vysokohorskom teréne. Náročnú trasu sa chystajú zdolať aj legendárni tatranskí nosiči Viktor Beránek a Ladislav Chudík.

Trasa pretekov Radegast Sherpa Rallye 2021 je dlhá 6,4 km a má prevýšenie 750 m. Muži ponesú náklad piva Radegast s hmotnosťou 60 kg, ženy čaká 20 kg pivný náklad. „Horskí nosiči si zaslúžia náš obdiv za náročnú prácu, ktorú v Tatrách vykonávajú. Niektoré horské chaty sú na nich dokonca dodnes úplne závislé. Jednou z nich je práve Zbojnícka chata, kam zamieria účastníci tohtoročných pretekov,“ uvádza Mária Dzureková, manažérka značky Radegast na Slovensku, ktorá je hlavným partnerom tradičnej nosičskej akcie.

Radegast Sherpa Rallye sú preteky, obľuba ktorých každoročne rastie. „Prvý ročník štartoval 11. októbra 1985 z Popradského plesa na Chatu pod Rysmi a v priebehu rokov sa nosičské trasy obmieňali. Ide o „nosičské“ preteky s najväčšou tradíciou na Slovensku,“ potvrdzuje Miki Knižka, organizátor nosičských pretekov a jeden z najznámejších horských vodcov na Slovensku.

Ilustračná snímka - Horský nosič
Ilustračná snímka - Horský nosič Foto: Radegast
 

Tohtoročná akcia privíta na štarte niekoľko generácií horských nosičov. Okrem pretekárov v najproduktívnejšom veku sa na preteky chystá napríklad i legendárny nosič Viktor Beránek, ktorý je nosičom na najvyššie položenej horskej chate na Slovensku ležiacej v nadmorskej výške 2 250 metrov (Chata pod Rysmi). Najstarším účastníkom by mal byť Ladislav Chudík, bývalý profesionálny hudobník a v súčasnej dobe stále aktívny nosič na Zamkovského chatu.

Náročnosť pretekov potvrdzuje i Pavol Barabáš, ktorý prostredie horských vodcov podrobne zmapoval vo svojich filmoch. „Oproti Nosičskej stovke je Sherpa Rallye so 60 kilogramami oveľa dynamickejšia a rýchlejšia. Najlepší tatranskí nosiči totiž niektoré úseky trate doslova bežia a mnohí z nich siahnu až na dno svojich fyzických síl,“ vysvetľuje Pavol Barabáš, významný slovenský dokumentarista, cestovateľ, dobrodruh a bývalý nosič na Zbojnícku chatu.

Preteky Radegast Sherpa Rallye 2021 odštartujú v sobotu 23. októbra o 11. hodine z Hrebienka. Odtiaľ nosiči vynesú náklad piva do výšky 1 960 metrov nad morom k Zbojníckej chate, ktorá je obľúbeným cieľom turistov v Tatrách. Výsledky budú vyhlásené po 15. hodine v cieli.