03. 10. 2017 11:17 | BANSKÁ BYSTRICA/zg, TASR, TV Markíza

Klus sa vzdal v prospech Luntera: Môj hlas dostane najsilnejší demokratický kandidát

Svoje rozhodnutie urobil na základe najnovšieho prieskumu verejnej mienky.

Martin Klus a Ján Lunter.
Martin Klus a Ján Lunter. Foto: Martina Kašiarová

Kandidát na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja v novembrových voľbách do VÚC Martin Klus sa vzdal kandidatúry. Urobil tak v prospech podnikateľa Jána Luntera.

Svoje rozhodnutie oznámil v utorok (3. 10.) v Banskej Bystrici za prítomnosti podnikateľa, ktorý kandiduje ako občiansky kandidát s podporou Smer-SD a Most-Híd. Klusa podporovali strany SaS, OĽaNO, NOVA, KDH a OKS.

Klus oznámil, že tento krok sa rozhodol urobiť na základe najnovšieho prieskumu verejnej mienky preferencií kandidátov od agentúr AKO a Median.

Nezávislý prieskum u agentúr si zadali piati kandidáti Okrúhleho stola, okrem Klusa aj nezávislí Stanislav Mičev, Igor Kašper, Pavel Greksa a Viliam Baňák (Jednota - ľavicová strana Slovenska). V pondelok (2.10.) sa všetci oboznámili s jeho výsledkami.

 

Ako politológ a poslanec Národnej rady SR za SaS Klus zdôvodnil, prieskumy oboch agentúr ukázali, kto je jasným favoritom vo voľbách na šéfa kraja. Výsledky však nezverejnil, keďže medzi kandidátmi, s ktorými zadali prieskumy, nepanovala v tomto zhoda. Klus však povedal, že "naše prieskumy zhruba kopírovali výsledky agentúry Focus". Dodal, že Lunter v nich neprekročil 30-percentnú hranicu. Rozdiel medzi ním a súčasným šéfom kraja Marianom Kotlebom tiež nebol až taký vysoký ako v prípade Focusu, kde by Lunter získal 30,9 percenta a Kotleba 22,2 percenta.

Klus poďakoval materskej SaS za podporu, vrátane finančnej a oznámil, že jeho hlas "dostane najsilnejší demokratický kandidát." Ďalším dôvodom je vysoké riziko, že voľby by opäť vyhral Marián Kotleba.


Zdroj: Facebook/Martin Klus

"Na začiatku kampane za župana BBSK som sľúbil, že sa zachovám zodpovedne a v prípade, že nebudem najsilnejším kandidátom na porazenie súčasného župana, vzdám sa kandidatúry. Keďže nám prieskumy posledných dní potvrdili, že takáto situácia nastala, je načase potlačiť osobné ambície a všetkým dokázať, že mojím prvoradým záujmom vždy bolo, je a bude dobro nášho kraja a jeho občanov," napísal na sociálnej sieti.

Aj Handzuš podporuje Luntera

Bývalý hokejový reprezentant Michal Hanzduš pre tvnoviny.sk potvrdil, že podnikateľa Ján Luntera. "Podporujem ho verejne od začiatku kampane. A podporil som aj finančne. Zatiaľ sumou 50-tisíc korún," napísal pre náš portál.

Kto ešte kandiduje?

O post predsedu BBSK sa od tejto chvíle uchádzajú 15 kandidáti, vrátane Luntera. Sú ešte medzi nimi Stanislav Mičev (nezávislý), Ivan Saktor (nezávislý), Alena Pivovarčiová (Nový Parlament), Miroslav Gálik (Národ a spravodlivosť), Michal Kantor (Strana zelených Slovenska), Vojtech Kökény (Strana rómskej koalície), Martin Juhaniak (nezávislý), Viliam Baňák (Jednota ľavicová strana Slovenska), Pavel Greksa (nezávislý), Jozef Sásik (Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku), Zdenek Očovan (Politická strana NAJ), Igor Kašper (nezávislý, Milan Urbáni (SMS) a Marian Kotleba (ĽSNS).

Voľby do krajských zastupiteľstiev budú 4. novembra, kedy si ľudia zvolia aj šéfa VÚC. Na základe zmeneného zákona rozhodnú voliči o ňom iba v jednom kole.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce