24. 10. 2017 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Ako dopadol Grešsov prieskum, ktorý zaplatil Danko?

Predseda SNS pred týždňom poslal kandidátovi pravice päť tisíc eur.

Ján Greššo
Ján Greššo Foto: TASR

Situácia, akú si slovenská politická scéna nepamätá. Andrej Danko sa rozhodol finančne podporiť kandidáta opozície, aby si dal urobiť prieskum. Na základe neho sa mal Ján Greššo rozhodnúť, či odstúpi alebo zotrvá v boji o župana.

Koniec prieskumom

Od soboty 21. októbra začalo platiť moratórium, ktoré zakazuje zverejňovať, akékoľvek prieskumy. Kandidát pravice tvrdí, že si prieskum dal urobiť, výsledky však už nestihol do požadovaného termínu uverejniť.

„Prieskum sme si dali urobiť v agentúre POLIS na základe výzvy pána predsedu SNS Andreja Danka. Bohužiaľ, agentúra nedokázala v potrebnom čase zozbierať relevantné dáta, aby sme prieskum mohli zverejniť ešte pred začiatkom moratória," uvádza sa v stanovisku volebného tímu Jána Grešša.

Predseda SNS už dlhodobo tvrdí, že by Ján Greššo mal odstúpiť v prospech kandidáta koalície Milana Belicu. „Podľa modelu z Bystrice by sa pán Greššo mal okamžite vzdať kandidatúry na župana," povedal pred týždňom Andrej Danko.

„Slová Andreja Danka sa ukázali len ako plané a ničím nepodložené domnienky, ktorými chcel špekulatívne odstaviť z politického boja svojich oponentov," oponuje Greššo.

Kandidát pravice teda naďalej pokračuje v kampani. Či zvažuje spájanie síl s inými kandidátmi priamo neodpovedal. „Pokračujeme v predvolebnej kampani a naďalej ponúkame silnú, slušnú a odbornú alternatívu a čerstvý vietor do plachiet Nitrianskeho samosprávneho kraja," uzavrel Greššo.

Spolu s ním je v hre o župana aj ďalších sedem kandidátov.

swGP.web_kandidati_png.jpg
Foto: TVNOVINY.sk
 

V tomto momente bude najpodstatnejšie, ako sa zorientuje volič. Podľa sociológa Martina Slosiarika je situácia pre bežného voliča dosť neprehľadná.

„Máloktorý volič bude pátrať po tom, ako k tomu vlastne došlo, čo bolo spúšťačom a aký bol prvotný cieľ celej tejto akcie. Tento ping pong medzi politikmi nakoniec v podstate nikomu zo zúčastnených neprinesie žiadne zisky, ba naopak, môže viesť k stratám na volebnej účasti," okomentoval Slosiarik situáciu okolo Grešša a Danka.

Problémové moratórium

Prvýkrát sa dvojtýždňové moratórium objavilo pred minuloročnými parlamentnými voľbami. Zákon platí od leta 2015 a presadil ho Smer. Minister vnútra Robert Kaliňák to obhajoval slovami, že prieskumy zverejnené tesne pred voľbami neférovo ovplyvňujú voličov.

Odborníci namietajú, že občania majú právo na informácie a keď sú zakázané prieskumy, tak by nemala byť povolená ani politická kampaň.

Neúčinnosť takéhoto zákona preukázali aj spomínané posledné parlamentné voľby, kedy jeden z českým portálov zverejnil preferencie slovenských politických strán len pár dní pred voľbami.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce