26. 10. 2017 12:49 | BRATISLAVA/TASR

Sýkora: Od účasti vo voľbách do VÚC záleží kvalita rozhodnutí krajov

Šéf ZMOSu očakáva, že ľudia budú mať záujem ľudí o voľbu svojich zástupcov.

Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora.
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora. Foto: TASR

Od účasti v novembrových (4.11.) voľbách do vyšších územných celkov záleží kvalita rozhodnutí krajov. Pripomína predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora, podľa ktorého by činnosti krajov pomohol úspech starostov a primátorov, ktorí kandidujú za krajských poslancov.

"Blížiace sa voľby do orgánov samosprávnych krajov majú priamy vplyv na budúce rozhodovanie, regionálny rozvoj a spoluprácu krajských samospráv s mestami a obcami," zdôraznil.

Poukázal, že kandidujú starostovia a primátori, ktorí majú priame skúsenosti s rozvojom samospráv, poznajú kompetencie, nastavujú lokálne priority a svojimi rozhodnutiami ich presadzujú. Podľa Sýkoru by ich úspech pri voľbe krajských poslancov pomohol v činnosti VÚC.

"Napokon, štatutárni predstavitelia miest a obcí komunikujú s úradmi samosprávnych krajov a spolupracujú s ich organizáciami, čo znamená, že regionálna samospráva im nie je cudzia, lebo poznajú procesy, rozhodnutia a tiež ich dopady," vysvetlil.

Sýkora očakáva záujem ľudí o voľbu svojich zástupcov. "A to, že pri využití jedného z najdôležitejších práv, práva voliť, budú môcť kandidátov na predsedov a poslancov hodnotiť podľa doterajších skúseností a dosiahnutých výsledkov," doplnil.

Pripomína, že predsedovia samosprávnych krajov a poslanci zastupiteľstiev samosprávnych krajov budú rozhodovať o regionálnom rozvoji, cestovnom ruchu, školstve, sociálnych veciach, kultúre, či o správe a údržbe ciest najbližších päť rokov.


VIAC Z Domáce