05. 11. 2017 02:12 | TASR

Milan Majerský po 16 rokoch strieda na čele prešovskej VÚC Petra Chudíka

Podľa neoficiálnych výsledkov takmer všetkých sčítaných hlasov totiž Milan Majerský porazil súčasného predsedu PSK Petra Chudíka zo Smeru-SD.

Milan Majerský
Milan Majerský Foto: TASR

„Som veľmi rád, možno to prekvapilo, lebo tie prieskumy boli trochu iné, ale my sme si to naozaj odmakali, boli sme v uliciach medzi ľuďmi a tá obeta a námaha sa naozaj vyplatila," zhodnotil pre médiá Majerský. Tento výsledok berie ako záväzok a rozhodne nechce byť županom iba pre pravicového občana, ale pre všetkých obyvateľov Prešovského kraja. Svoju kampaň zhrnul do troch priorít - cesta, práca a rodina.

„Tam, kde sú cesty, tam príde práca, investori, kde je práca sú aj rodiny pokope a tohto sa chcem držať. Chcem sa venovať aj mladým ľuďom, aby neodchádzali, aby mali zmysel žiť v Prešovskom kraji, možno začneme aj tým, že urobíme študentský parlament Prešovského samosprávneho kraja," priblížil prvé kroky Majerský, ktorý netrpezlivo čakal na svoju manželku.

 

Levočský primátor ďalej zdôraznil, že svoju kampaň sa snažil viesť neútočne, dať na okraj pozornosti všetkých ostatných kandidátov i súčasného predsedu PSK a toho sa držal celý čas. „Nikdy nenastupujem na žiadny zápas s tým, že idem prehrať, vždy mám svetielko nádeje, že porazím aj silného súpera. Od začiatku som veril, že môžem zvíťaziť. Myslím, že rozhodla moja kontaktná kampaň, kedy sme sa nezamerali na kultúrne domy a kinosály, ale šli sme medzi ľudí do ulíc a na námestia," priblížil Majerský. Tvrdí, že občania kraja chceli po toľkých rokoch zmenu. Je presvedčený, že práve on prinesie na východ krajiny novú energiu a verí, že svoje prvé volebné obdobie zvládne podľa predstáv voličov.

Zatiaľ nešpecifikoval, kto bude jeho nástupcom vo funkcii primátora mesta Levoča. „Je to predčasná otázka, zatiaľ ju ešte nechcem riešiť, budeme o tom hovoriť v najbližších dňoch," dodal Majerský, ktorý sa neplánuje presťahovať do Prešova, chce ostať žiť v Levoči.

Chudík priznal porážku

Úradujúci predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík (Smer-SD), ktorý opätovne kandidoval na tento post, priznal volebnú porážku. Súčasne zablahoželal Milanovi Majerskému (KDH, SaS, OĽaNO, NOVA) k volebnému víťazstvu.

K výsledkom volieb sa vyjadril v krajskej centrále Smeru-SD, kde vládne pochmúrna atmosféra. Urobil tak ešte skôr, ako bolo spočítaných 100 percent volebných hlasov. "V každom prípade som bol viac nervóznejší, ako cez všetky iné voľby. V kútiku duše som očakával, že to bude tesné, možno o päť percent pre mňa. Ale je to ináč," uviedol Chudík.

Priznal, že je sklamaný, ale nie veľmi. "Odrobil som 16 rokov. Dovolím si tvrdiť, že som urobil toho dosť. Držím pánu Majerskému prsty, nech riadi Prešovský kraj dobre a nech vyhrá ešte minimálne trikrát ako ja," povedal. Výsledok volieb pokladá za rozhodnutie voličov, ktorých prišlo tentokrát viac. Chudík zatiaľ nevie povedať dôvody, prečo voľby nevyšli v jeho prospech. Podľa jeho vyjadrenia, nie je si vedomý toho, že by niečo v kampani podcenil. Je za nim kus práce a na kraji sú rozbehnuté mnohé projekty.

Po skončení na Úrade PSK sa bude venovať práci poslanca v Národnej rade SR. Krajské zastupiteľstvo sa bude konať 1. decembra, kde zloží sľub nový župan a poslanci. Zatiaľ neuvažuje o tom, čo bude robiť po skončení mandátu v parlamente. Možno sa dá na podnikanie. Peter Chudík je na poste predsedu kraja 16 rokov, od vzniku vyšších územných celkov.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce