19. 01. 2021 15:14 , článok bol aktualizovaný 19. 01. 2021 16:09 | BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

Urobím všetko pre to, aby som sa vyhol očkovaniu, vyhlásil Fico

Podľa lídra Smeru v očkovaní svojim kolegom nebráni.

Robert Fico.
Robert Fico. Foto: TASR - Martin Baumann

Predseda strany Smer-SD vyhlásil, že sa nechce nechať zaočkovať proti koronavírusu. „Urobím všetko pre to, aby som sa očkovaniu vyhol," vyhlásil s tým, že ak nejaký stranícky kolega prejí záujem, brániť mu v tom nebude.

Spraviť tak malo niekoľko politikov z opozičnej strany, pričom ide podľa slov predsedu o staršie osoby z rizikovej skupiny.

Fico pripomenul, že Smer žiadne „stádovité" očkovanie v parlamente nepodporili a ani nepodporia. „Žiadame vládu SR, aby ľuďom poskytla všetky relevantné informácie o očkovaní, výhodách, nevýhodách a rizikách. Doteraz sú ľudia kŕmení jednostrannými informáciami," dodal.

Na utorkovej tlačovej konferencii tiež uviedol, že Smer-SD chce iniciovať mimoriadnu schôdzu parlamentu a jediným bodom jej programu má byť návrh uznesenia o vyvolaní referenda v súvislosti s predčasnými voľbami.

Potrebných 30 podpisov podľa neho nebude problém vyzbierať. S iniciatívou chce začať v najbližších dňoch. Dodal, že na riadnej schôdzi poslanci Smeru-SD podporia návrh ústavného zákona o skrátení volebného obdobia NR SR, ktorý predložil Peter Pellegrini (nezaradený).

Pellegriniho krok označil za politický amaterizmus

Fico skonštatoval, že ak by uznesenie o vyvolaní referenda odsúhlasila nadpolovičná väčšina prítomných poslancov, prezidentka Zuzana Čaputová ho bude musieť vyhlásiť. Zdôraznil, že ako opozícia musia využiť každý nástroj, ktorý majú, na diskusiu o tom, čo sa v krajine deje. Na čele štátu podľa jeho slov stoja vagabundi, neprofesionáli a amatéri. Deklaroval, že urobia všetko preto, aby vláda Igora Matoviča (OĽaNO) padla. „Ja sa na tento rozvrat štátnosti nemôžem pozerať," zdôraznil.

Zároveň kritizoval aktivitu Pellegriniho, ktorý listom oslovil opozičné strany a navrhol vytvorenie spoločného petičného výboru na referendum o predčasných voľbách. Pripomenul, že od začiatku diskusií o referende Smer-SD zdôrazňoval apolitickosť a nadstraníckosť.

Pellegriniho krok označil za politický amaterizmus a fiasko. Poukázal na to, že ho odmietli viaceré strany. Návrh bol podľa neho urobený z politickej nedočkavosti a navrhuje pokračovať v diskusii.

V súvislosti s aktuálnou situáciou v krajine poukázal aj na nedávno schválený balík noviel súvisiacich s druhou vlnou pandémie. Hovorí, že vzhľadom na spôsob prijatia noviel a množstvo pozmeňujúcich zákonov poslanci ani nevedeli, za čo hlasovali. Kritizoval napríklad zmeny súvisiace s registrom partnerov verejného sektora aj úpravu zákona o verejnom obstarávaní.

Namieta i umožnenie vykonávania testov na ochorenie COVID-19 študentmi tretieho a štvrtého ročníka stredných zdravotných škôl, odbor zdravotný asistent. Pripomenul opäť nákup antigénových testov od trnavskej firmy, s ktorou je podľa neho spojený Matovič aj minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Fico trvá na tom, že to bolo plánované a cielené.

Smer-SD už podobnú schôdzu inicioval začiatkom decembra minulého roka. V referende sa vtedy chcel pýtať občanov, či sú za to, aby poslanci prijali ústavný zákon o skrátení ôsmeho volebného obdobia NR SR tak, aby sa parlamentné voľby konali do 30. júna 2021.

Odôvodňovali to chaosom v boji proti pandémii nového koronavírusu a opatreniami, ktoré podľa strany porušujú ľudské práva a nemajú nevyhnutný právny základ. Rovnako v odôvodnení kritizovali prvé celoplošné testovanie na Slovensku.

Čítajte tiež: S kým chce Pellegrini vládnuť, keď odmieta Smer? Toto sú jeho možní politickí spojenci

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce